Twitter Takipçi Sayınızı İki Katına Çıkarmak mı İstiyorsunuz? İpuçlarını Takip Edin!

Twitter kendine has özel kuralları ile oynanır! Twitter’ın 140 karakter sınır kuralını değiştirmek ve Facebook – Google+ gibi olmasını isteyen birçok kullanıcı tarafından Twitter’a talepler yağsa da Twitter’ı Twitter...

Twitter kendine has özel kuralları ile oynanır!

Twitter’ın 140 karakter sınır kuralını değiştirmek ve Facebook – Google+ gibi olmasını isteyen birçok kullanıcı tarafından Twitter’a talepler yağsa da Twitter’ı Twitter yapan da 140 karakter sınırı değil mi? 😉 Ne kadar sınırlayıcı özellik olursa insanların yaratıcılıkları o kadar ortaya çıkıyor, tıpkı 6 saniye sınırlı videolar ile Vine’ın popülerliğini arttırması gibi… Twitter 140 karakter sınırı kullanıcıların mizah anlayışını da gözler önüne serdi. Ne de olsa az ve öz olan iyidir değil mi?

twitter-sosyamobilite

Twitter, haber kanallarının, dergilerin, bloggerların, tv showlarının, markaların vs. bir numaralı iletişim aracı olmuşken hala Twitter takipçi sayısının önemini göz ardı edenler oluyor.

Twitter Takipçi Sayısı Neden Önemli?

 • Marka farkındalık oranının artmasını ve kişisel kullanımlarda kişinin kendi reklamını yapmasını sağlar.
 • Paylaşılan içerikler daha hızlı bir şekilde daha fazla kişiye ulaşmış olur ve ilgili web sitesine ziyaretçi trafiği sağlar, bir nevi organik SEO iyileştirmesi sağlar.
 • Doğru iletişim ve pazarlama stratejisi ile daha fazla satış olmasını sağlar.

Peki, Twitter Takipçi Sayısı Nasıl 2 Katına Çıkarılabilir?

Ortalama bir Twitter kullanıcısı 126 takipçi sayısına sahipken en az 307 tweet paylaşımı yapmış istatistiklere göre… Hal böyle olunca aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak Twitter takipçi sayınızı iki katına çıkarmanız çok da zor olmamalı! Sadece bu süreç için biraz odaklanma ve biraz disiplin gerekiyor.

 • Twitter profilinizin “Bio” kısmı yani kendinizi anlatacağınız, tasvir edeceğiniz, önemli özelliklerinizi vurgulayacağınız yer 160 karakterle sınırlıdır. 160 karakter ile en belirgin özelliklerinizi ya da uzmanlık alanınızla ilgili anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Buna en güzel örnek olan Hillary Clinton’ın Twitter hesabını incelemenizi tavsiye ederiz.

Hilary_Clinton_Twitter_hesabi

 • Daha sık tweet yazmaya çalışın! Paylaştığınız tweetler sayesinde Twitter profilinizin görünürlüğünü arttırmış olacaksınız.
 • Tweet yazarken mutlaka konuyla ilgili hashtag kullanın! Amacınıza hizmet eden tweetlerle birlikte kullanılan hashtagler iletişim stratejinizi güçlendirirken size katkı sağlayabilecek kişilerin de sizi takip etmesini sağlamış olacaksınız.
 • Paylaşmak istediğiniz tweetlerinizi Hootsuite ve Socialoomph.com gibi araçlarla sizin belirleyeceğiniz zamanlarda paylaşın. Unutmayın ki sosyal medyada zamanlama çok önemli bir etkendir. Geç kaldığınız zaman paylaştığınız bir tweetin çok da önemi olmayacaktır.
 • Kendi sektörünüzle alakalı olan insanları bulup onların takipçisi olmayı atlamayın! Özellikle Twitter takipçi sayısı yüksek olanları tercih etmek ayrı bir strateji olarak düşünülebilir.
 • Sizi etkileyen tweetleri mutlaka retweet yaparken ilgili tweetin sahibini de etiketleyin (mention). Böylece o kişinin dikkatini çekebilirsiniz.
 • Twitter sohbetlerine mutlaka katılın. Sizin ilginizi çeken bir konuda diğer Twitter kullanıcılarının uzun soluklu şekilde birbirleriyle tweetleştiğini görürseniz ve sizin de paylaşmak istediğiniz düşünceleriniz varsa mutlaka sohbete katılın.
 • Tweepi gibi araçlar kullanarak ilgi alanlarına göre kullanıcıları takip etmelisiniz. Siz de mutlaka sizi temsil edecek ilgil alanlarınızı belirtmeyi unutmayın.

Daha fazla ipucu için aşağıdaki infografiği inceleyebilirsiniz. Bol takipçili günler dileriz! 🙂 

twitter-takipci-sayisi-arttırma-infografik

Kategoriler
Sosyal MedyaTwitter
3 Yorumlar
 • Twitter’da Kullanıcılar Markaları Neden Takip Eder? | Sosyamobilite
  12 Nisan 2014 at 4:00 pm
  Yanıtla

  […] dikkat çeken noktalardan biri Twitter’da markaları takip eden kullanıcıların bu markalardan daha fazla içerik görmek istediği; yani […]

 • Oktaydeniz
  26 Nisan 2014 at 1:41 pm
  Yanıtla

  Çok güzel bir yazı paylaşım için teşekkür ederim,

 • Sosyal Medya Danışmanlığı | SosyaMobilite
  27 Mayıs 2015 at 10:13 pm
  Yanıtla

  […] Twitter takipçi sayımı nasıl arttırabilirim diye merak ediyorsanız buyurun tıklayın; Twitter Takipçi Sayınızı İki Katına Çıkarmak mı İstiyorsunuz? İpuçlarını Takip Edin! […]

 • Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  • Snapchat Stories Yenileniyor!

   Snapchat Stories bir kez daha yenileniyor! Eğer sıkı bir Snapchat kullanıcısıysanız, bu yenilikler muhtemelen sizi fazlasıyla mutlu edecek! Snapchat Stories – arkadaşlarınızın son 24 saat içinde neler yaptığını gösteren...
  • Artık Facebook’da Yanıltan Haberler Yer Almayacak!

   Facebook’ta paylaşılan yalan ve yanıltıcı haberler büyük bilgi kirliliğine neden oluyordu. Buna dur denmeliydi ve oldu da… Fake haber sorunu hepimizce malum. İnsan büyük bir heyecanla tıklar ve bir...
  • Twitter’da 140 Karakter Sınırlaması Kalkıyor

   Twitter’da 140 karakter sınırlaması kalkıyor mu? Twitter, 140 karakter sınırı konusunda belki de en radikal değişikliklerden biri için hazırlandığı söyleniyor. Twitter’ın bu denli geniş kitleler tarafından benimsenmesini sağlayan en...
  • Blogger ve Fenomenlere Vergi Zorunluluğu Geliyor!

   Facebook ve Twitter başta olmak üzere Instagram, Tumblr, Pinterest, YouTube gibi sosyal ağlarda çok fazla takipçisi olan fenomenlerin ürün paylaşımından kazandıkları gelirin vergilendirilmesi için çalışma başlatıldı. Ünlü isimler başta...