Sosyal Ağ Platformlarında Paylaşılmaması Gerekenler!

Günümüzde artık hemen hemen herkesin sosyal ağ platformlarında hesabı bulunmakta…  Herhangi bir sosyal ağ hesabı bulunmayanlara uzaydan gelmiş gibi bakıldığını çevrenizde mutlaka bir kere bile olsa yaşamışsınızdır :).  Artık...

Günümüzde artık hemen hemen herkesin sosyal ağ platformlarında hesabı bulunmakta…  Herhangi bir sosyal ağ hesabı bulunmayanlara uzaydan gelmiş gibi bakıldığını çevrenizde mutlaka bir kere bile olsa yaşamışsınızdır :).  Artık herkes iş bağlantılarını, toplantılarını bu sosyal ağlar üzerinde ayarlamakta ya da yeni iş fırsatlarını LinkedIn gibi iş odaklı platformlarda yakalamakta. Tabii ki de her zaman sosyal platformlar kullanıcılarına yarar sağlamamakta… Paylaşılan herhangi bir ileti kişinin bütün itibarını yerle bir edebilirken o kişiyi birden bire en üst düzeye bile yerleştirebilir.  Kısacası sosyal ağlarda bulunan hesaplarınız sizi vezir de edebilir rezil de…

İşte sosyal ağ platformlarında çokça karşılaşılan bazı durum güncellemeleri ve sonucunda olabilecek bazı durumlar;

Facebook’un popüler oyunlarından biri olan Farmville’de kaç tane tavuğunuz ya da ineğiniz olduğu inanın ki kimsenin pek de umurunda olmayacaktır.

Yine popülerliğini uzun süredir korumaya devam Mafia Wars oyununda kaç kişi öldürdüğünüz sizi arkadaşlarınızın arasında padişah yapmayacağının çok net olduğunu biliyorsunuzdur umarım 🙂 .

Arkadaşlarınızla çılgınca bir parti yaptınız. Çok eğlendiniz. Sıra ısrarla parti fotoğraflarını yüklemenizi isteyen arkadaşları susturmaya geldi. Sorun da burada başlıyor sanırım. Partide çekilmiş her fotoğraf karesinde sarhoş halleriniz ya da yan yana görüntülenmek istemediğiniz kişilerle görüntüleriniz yer almakta… İşte bu tarz fotoğrafların kesinlikle sosyal ağlarda paylaşılmaması gerektiğini biliyorsunuzdur zaten! Eğer siz paylaşmadıysanız da paylaşan arkadaşınıza rica edip o tarz fotoğraflarınızın kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde sonuçlarına katlanmayı kabul ediyorsunuz demektir benden söylemesi 🙂 .

Eğer bir parti organize etmeye karar vermişseniz ve bu organizasyonun detaylarını da sosyal ağlarınızda ki hesaplarınızda paylaştıysanız parti için belirlediğiniz kişi sayısının mutlaka aşılacağını biliyor olmanız gerekmekte. Davetsiz misafirlere karşı hazırlıklı değilseniz parti detaylarını paylaşmamanızda fayda var.

Eğer bir ilişki yaşıyorsanız ve dillere düşmek istemiyorsanız insanlara davetiye çıkarmanın pek de anlamı yok.

Çapkın birisisiniz ve bir partide patronunuzun kızıyla ya da oğluyla yakınlaşma sürecinde bulundunuz. İşte o anların herhangi bir fotoğraf kamerası tarafından görüntülenmediğine dikkat etmezseniz neden arkamdan bu kadar dedikodu yapılıyor diye de hayıflanmazsınız 🙂 .

Patronunuz hakkındaki şikâyet içerikli ileti durumlarını paylaşmanız size ne yarar sağlayacak bir kere daha düşünmekte mutlaka yarar var 🙂 Ya da işiniz ile ilgili gerçekçi olmayan şeyler paylaşmamalısınız!

İşinizden nefret ettiğinizi ve nedenlerinizi paylaşmak mı? 1 milyon kere düşünmelisiniz.

Önceki gece çılgın bir partideydiniz ve işe hasta olduğunuzu söyleyerek gitmediniz ama parti fotoğraflarınızı bütün sosyal platformlarda paylaştınız. Sonuç mu? Bir düşünün bakalım. 🙂 Biraz daha dikkatli olmakta yarar var tabii…

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle yaşadığınız sorunlar kimseyi ilgilendirmiyor.

Evcil hayvanlarınızın isimlerinden ya da doğum tarihinizden oluşan parolalarınız hakkında durum güncellemelerinizde ipuçları göndermeleri sakın yapmayınız!

Hapisten kaçtınız ve Facebook hesabınızda kişisel ileti güncellemesi yaptınız. Sonucu yazmama gerek yok diye düşünüyorum…

LinkedIn gibi profesyonel iş sitelerinde kişisel sayfalarınızı birbirine entegre etmeyiniz lütfen. Zevk ile iş birbirine karıştırılmamalı.

Finansal bilgileriniz yani banka hesabınızda ne kadar para olduğuna ya da olmadığına dair paylaşımlar sizi karşı tarafa nasıl tanıtır bir düşünün bakalım.

Tatile gidiş anınız ya da tatilden ayrılış anınız ve günlük programınızı paylaşmanız hırsızlar için güzel ipuçları olacaktır. İsterseniz paylaşın 🙂 .

Tam o anda nerede olduğunuzu (iyi niyetle olsanız bile) yazmayınız. Yanlış anlaşılabilirsiniz 🙂 .

Irk, dil, din ve siyaset üzerine aşırı politik içerikli paylaşımlar istemeden de olsa karşı tarafta olan birini kırmaya yönelik olabilir. Lütfen biraz daha dikkat edelim.

Son olarak da eğer gerçekten paylaşmak istediğiniz şey ile ilgili gerçekten rahat değilseniz hiç paylaşmayın daha iyi!

Ya da illaki paylaşmak istiyorsanız bazı düşüncelerinizi ya da fotoğraflarınızı gizlilik ayarlanızı yeniden düzenlemenizi öneririz. Örneğin Facebook’da iş hayatınızla alakalı kişileri bir grupta toplayarak o kişilerin paylaşacağınız iletilerinizi görmesini engelleyebilirsiniz.

Bu sıraladıklarım haricinde sizin de sosyal platformlarda paylaşılmaması gerektiğini düşündüğünüz neler var? Paylaşırsanız sevinirim 🙂 .

Kategoriler
Sosyal Medya
1 Yorum
 • Berat Balkı
  29 Ocak 2012 at 7:46 pm
  Yanıtla
 • Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  • Snapchat Stories Yenileniyor!

   Snapchat Stories bir kez daha yenileniyor! Eğer sıkı bir Snapchat kullanıcısıysanız, bu yenilikler muhtemelen sizi fazlasıyla mutlu edecek! Snapchat Stories – arkadaşlarınızın son 24 saat içinde neler yaptığını gösteren...
  • Artık Facebook’da Yanıltan Haberler Yer Almayacak!

   Facebook’ta paylaşılan yalan ve yanıltıcı haberler büyük bilgi kirliliğine neden oluyordu. Buna dur denmeliydi ve oldu da… Fake haber sorunu hepimizce malum. İnsan büyük bir heyecanla tıklar ve bir...
  • Twitter’da 140 Karakter Sınırlaması Kalkıyor

   Twitter’da 140 karakter sınırlaması kalkıyor mu? Twitter, 140 karakter sınırı konusunda belki de en radikal değişikliklerden biri için hazırlandığı söyleniyor. Twitter’ın bu denli geniş kitleler tarafından benimsenmesini sağlayan en...
  • Blogger ve Fenomenlere Vergi Zorunluluğu Geliyor!

   Facebook ve Twitter başta olmak üzere Instagram, Tumblr, Pinterest, YouTube gibi sosyal ağlarda çok fazla takipçisi olan fenomenlerin ürün paylaşımından kazandıkları gelirin vergilendirilmesi için çalışma başlatıldı. Ünlü isimler başta...