Popüler Uluslararası Sosyal Paylaşım Siteleri

Günümüzde gerek iş bağlantıları olsun, gerek sosyal ilişkilerin pekiştirilmesi amaçlı kullanımı odaklı olsun sosyal paylaşım siteleri artık hayatlarımızın vazgeçilmez parçası olmaya başladı bile. 2012 yılına geçiş yapmak üzereyken  Günümüzde sosyal medya...

Günümüzde gerek iş bağlantıları olsun, gerek sosyal ilişkilerin pekiştirilmesi amaçlı kullanımı odaklı olsun sosyal paylaşım siteleri artık hayatlarımızın vazgeçilmez parçası olmaya başladı bile. 2012 yılına geçiş yapmak üzereyken  Günümüzde sosyal medya platformlarının önemi kullanıcılar arasında kat be kat artmakta ancak çoğu aktif sosyal medya kullanıcıları uluslararası sosyal paylaşım siteleri hakkında çok da bilgiye sahip değiller.

İşte 2011 yılında 2014 yılında dünya çapında en çok popüler olan  uluslararası sosyal paylaşım siteleri;

Çin'in en popüler sosyal ağı Renren

Renren: Çin’in en popüler sosyal ağ sitelerinden biri olan Renren, özellikle üniversite öğrencileri arasında popüler olmakla beraber net olmamakla birlikte yaklaşık 130 milyon kullanıcısı olduğunu açıkladı. Renren, Facebook’a benzerliğiyle dikkat çekmekte ve şuanda Çin’de en iyi online oyun oynanabilirliğiyle ününü yaymakta. Sitenin değerinin 1,2 milyar dolar olduğu belirtilmekte.

Cyworld: Güney Kore’de avatar ve kişisel odalar ( anasayfalar ) kullanımı ile SimCity’i andıran sosyal ağ sitesi 18 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Cyworld kendi içerisinde Dotori birimi verilen para birimi sistemini kullanmakta.

2003 yılında ABD'de kurulan Hi5

Hi5: 2003 yılında ABD’de kurulan Hi5 sosyal ağ sitesi bünyesinde barındırdığı interaktif oyun özelliğiyle, SocioPay platformu gibi, dünya çapında popülerlik kazandı. Kullanıcılar kendi profillerini oluşturarak çeşitli oyunları oynama şansına erişebiliyorlar.

Whispurr: İrlanda’danın popüler sosyal network sitesi olan Whispurr, üyelerine 300 karakter uzunluğunda e-mail adresleri aracılığıyla SMS göndermelerini sağlamasıyla dikkatleri çekmekte.

Mixi: Japonya’nın sosyal ağ sitesi olan Mixi, 30 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip. Mixi’ye geçerli bir telefon numarası ile kayıt olunabiliyor ve ortak özellikleri olan arkadaşları ekleme özelliğiyle arkadaş listesi sadece 1000 kişi ile sınırlı tutulması göze çarpanlar arasında.

Skyrock: Fransa’da 21 milyon kullanıcısı ile en popüler sosyal ağ paylaşım siteleri arasında yerini almakta. Temel sosyal ağ araçları ve işlevleri kullanım odaklı olan Skyrock, daha çok blog olarak ve müzisyenlerin orjinal parçalarını paylaştıkları bir sosyal ağ paylaşım sitesi olarak kullanılmakta.

Tuenti: İspanya’nın Facebook’u olarak anılan Tuenti, Facebook ile aynı özellikleri sahip olmasına rağmen Facebook gibi online reklamları bünyesinde bulundurmamakta. Tuenti 9.2 milyondan fazla kullanıcıya sahip olmasıyla İspanya’nın en çok ziyaret edilen sosyal medya ağı unvanını aldı. Tuenti’de üyelik sistemi davetiye ile sağlanmakta ve çoğunlukla İspanyolca bilen kullanıcılara yönelik tasarlanmış bir sosyal ağ sitesi.

Odnoklassniki: Rusya’nın en popüler sosyal ağ paylaşım sitesi olan Odnoklassniki eski sınıf arkadaşlarını ve eski arkadaşları buluşturan bir temaya sahip. Odnoklassniki, 45 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve değerinin 2008 yılında yaklaşık 3.3. milyon $ olduğu belirtiliyordu.

Netlog: Genç Avrupalı kullanıcılar arasında popüler olan Netlog, 77 milyon kullanıcısıyla Belçika tabanlı bir sosyal ağ paylaşım sitesidir. Netlog kullanıcılarına kişisel sayfalarını düzenleme, video, müzik ve blog sayfalarını yayınlamalarına izin veren bir sitedir. Online oynanabilir oyunlarıyla birlikte 25 farklı dilde içerik sunan Netlog dünya çapında popüleritisini gün geçtikçe daha da arttırmakta.

StudiVZ: Alman sosyal ağ paylaşım sitesi olan StudiVZ içerisinde çokça Avrupalı Üniversite öğrencilerini barındırmakta.  16 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan StudiVZ, kullanıcılarına kendi sayfalarını oluşturmalarına, tartışma konuları açılmasına ve grup oluşturulmasına izin vermekte. Özellikleriyle Facebook’un dikkatini çekmeyi başaran StudiVZ, Facebook ile 2009 yılında anlaştı.

Kategoriler
Sosyal Medya
4 Yorumlar
 • Sedat Öztürk
  12 Nisan 2012 at 10:33 am
  Yanıtla

  Blog ve Sosyal paylaşımdan bahsederken size yakın bulduğum bir siteden bahsetmek istiyorum. Bu site bir Türk yapımı ve Sosyal Ticaret misyonu taşıyor. Sitede hem arkadaşlarını bulabiliyor, hem de ücretsiz ilan ve ücretsiz reklam yayınlanabiliyor. Arkadaş olduğunuz kişilerin 2. el neler sattığını online olarak görülebiliyor veya duvarınızda yayınlayarak tanıdığınız kişiler ile paylaşabiliyorsunuz. Kullanıcıları internet üzerinden alışverişte her zaman güven sorunu yaşıyor. İşte bu site tanıdığınız güvendiğiniz kişilerden alışveriş yapmanızı sağlıyor. Her gün gelişen bu siteyi takip etmenizi öneriyorum.

 • Nergis
  1 Kasım 2015 at 6:29 pm
  Yanıtla

  Türkiyede gün geçtikce sosyal ağ denemeleride hızlandı. bizde kendimizce bu yolda yürümeyi tercih gördük umudumuz kendi ülkemizde sevilmek ve dünya markalarının arasında yer almak. Elbetdeki eksiklerimiz var ama her şey bir anda olamaz ya zamanla eksikler tek tek düzeltilecek inşallah.

 • Burak Gülhan
  3 Haziran 2016 at 1:35 pm
  Yanıtla

  Seda hanım bir paylaşımda bulunmuş Türk sosyal ağ sitesinden açıkcası bende merak ettik lütfen linkini atabilirsiniz? İncelemek istiyorum.

 • Logo TASARIM
  23 Kasım 2016 at 11:33 pm
  Yanıtla

  TÜRKİYE DE BU KONUDA GERİDE KALMAMASI LAZIM

 • Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  • Snapchat Stories Yenileniyor!

   Snapchat Stories bir kez daha yenileniyor! Eğer sıkı bir Snapchat kullanıcısıysanız, bu yenilikler muhtemelen sizi fazlasıyla mutlu edecek! Snapchat Stories – arkadaşlarınızın son 24 saat içinde neler yaptığını gösteren...
  • Artık Facebook’da Yanıltan Haberler Yer Almayacak!

   Facebook’ta paylaşılan yalan ve yanıltıcı haberler büyük bilgi kirliliğine neden oluyordu. Buna dur denmeliydi ve oldu da… Fake haber sorunu hepimizce malum. İnsan büyük bir heyecanla tıklar ve bir...
  • Twitter’da 140 Karakter Sınırlaması Kalkıyor

   Twitter’da 140 karakter sınırlaması kalkıyor mu? Twitter, 140 karakter sınırı konusunda belki de en radikal değişikliklerden biri için hazırlandığı söyleniyor. Twitter’ın bu denli geniş kitleler tarafından benimsenmesini sağlayan en...
  • Blogger ve Fenomenlere Vergi Zorunluluğu Geliyor!

   Facebook ve Twitter başta olmak üzere Instagram, Tumblr, Pinterest, YouTube gibi sosyal ağlarda çok fazla takipçisi olan fenomenlerin ürün paylaşımından kazandıkları gelirin vergilendirilmesi için çalışma başlatıldı. Ünlü isimler başta...