Gerilla Pazarlama (Guerilla Marketing)

Gerilla Pazarlama`nın amacı bir markanın reklamını dikkat çekici kılmak ve bunu yaparken masrafların minimumda olmasını sağlamaktır ve bu da bir pazarlama taktiğidir. Adından da belli olduğu üzere gerilla savaşçısı...

Gerilla Pazarlama`nın amacı bir markanın reklamını dikkat çekici kılmak ve bunu yaparken masrafların minimumda olmasını sağlamaktır ve bu da bir pazarlama taktiğidir. Adından da belli olduğu üzere gerilla savaşçısı gibi dikkatler genelde başka yöne çekmeye çalışılır. Dikkatleri başka yöne çekerken eğlendirir, şaşırtır, güldürür, çok orjinaldir vs gibi taktikler kullanılır.

Gerilla pazarlamada amaç en yüksek karı çıkartırken en düşük maliyette olmasını sağlamaktır.  Geleneksel pazarlamada pazarlama için para yatırma anlayışı ön plana çıkarken, gerilla pazarlamada ise para değil hayal gücünü ve yaratıcılığı ön plana çıkmak ana temadır.

-Geleneksel pazarlama “insanlara ne satabilirim” diye sorar. Gerilla ise “müşteriye ne verebilirim” diye sorar.

-Geleneksel pazarlama ay sonunda gelen faturaya bakar, gerilla pazarlama ise ilişkilere bakar; bu ay kaç kişiye ulaşabildik der.

-Gerilla pazarlama teknolojiyi sonuna kadar kullanır.

-Geleneksel pazarlama detaylara pek önem vermez ancak gerilla pazarlama bilinç altına ve detaylara çok önem verir. İnsanlarla ilk temastaki kıyafetin, konuşmanın, ses tonunun vs çok önemli etkilerinin olduğunu düşünür.

Jay Conrad Levinson, Gerilla Pazarlama`yı şöyle tanımlıyor: “Bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için…”

Guerilla” kelimesinin kullanımı ilk olarak 1960`lı yıllarda Amerika`da Pazarlama ve Reklam alanında görülmüştür.

McDonalds Guerilla Marketing Gerilla Pazarlama örneği

Mcdonalds için sizce yoruma gerek var mı 🙂 ? Ancak şunu yapmak için bir Mcdonalds olmaya gerek yok gördüğünüz gibi gayet masrafsız bir gerilla pazarlama. Direkt olarak insanların bilinç altına kazınabilecek bir yaratıcılık eseri.

Mini Cooper Gerilla Pazarlama örneği

Mini Cooper Havaalanı

Kanada`da bir kahve frimasının kahvedeki bardağındaki burun tasarımı yaratıcı bir düşünce ve insanların bu kahveyi nereden alabildiklerini merak ettirecek bir düşünce. Maliyet tabi ki çok düşük. Zaten yapmakta olduğu barkağa küçük bir burun çizmek :).

kahve firması gerilla pazarlama örneği

Bura da görülüğü gibi gayet yaratıcı bir düşünce ile rogar kapaklarında çıkan havayı, sıcak bir kahvenin tütmesi gibi göstermek çok eğlenceli ve yaratıcı olmuş.

Gerilla Pazarlama`yı daha güzel anlamak için dünyadan örnekler vermek daha etkili olur diye düşündük, videolar çok ilginizi çekicektir.Videolar gerçekten izlemeye değer.

 • Coca-Cola Mutluluk Makinası 🙂

 • Volkswagen: Hız kamerası piyangosu 🙂

Ajans:DDB, Stockholm

Ülke:  İsveç

 • Doritos`un müthiş reklamı 🙂

Ajans: AMV BBDO

Ülke : İngiltere

 • Coca-Cola`nın cüzdan mutluluğu 🙂

Ajans:McCann Erickson

Ülke:Peru

Bunun gibi akılda kalıcı daha birçok örnek var, Gerilla Pazarlama Örnekleri adı altında ilerleyen günlerde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Kategoriler
Uncategorized
9 Yorumlar
 • burcu ciger
  21 Aralık 2011 at 10:29 am
  Yanıtla

  Gerilla yöntemi turkiyede öncüleri sanırım TURKCELL,dünyadaki öncüsüde Coca Cola

 • Mehmet Ali
  21 Aralık 2011 at 10:53 am
  Yanıtla

  Aslina bakarsaniz gercekten zor birsey degil.Sadece frimalarimin biraz korkak olmasindan kaynakli oldgunu dusunuyorum. Insanlar nasil tepki veriririn cevabini bilemediklerinden dolayi yapmak istemiyolar, bu is icin fazladan elemana bile gerek yok sadece zaman, emek ve dusunmek.Ama ben bunu Rusyada calistigim frimada yapacagim 🙂 ve videolarini da sosyal medya aleminde paylasacagim :).

  • Çiğdem Tanker
   21 Aralık 2011 at 7:10 pm
   Yanıtla

   Mehmet Bey bence öncelikle sizi Rusya’ya göndermeden SosyaMobilite için bir çalışma yapsak diyorum 🙂 Mesela mesela İstanbul’a geldiğimde hafta sonu Ocak’ın ilk haftası yani 🙂 Çıkamadığımız beyin fırtınası modundan hiç çıkamama dileği ile… (^^;)

   • Mehmet Ali
    21 Aralık 2011 at 7:15 pm
    Yanıtla

    Cigdem Hanim buna sadece offfff diyorum :), beyin firtinasinda sonuna kadar varim :). Yalniz benim biletimin 8 Ocakta oldugunu biliyosunuzdur insallah :). Beyin firtinasi yapmadan gitmiyi dusumuyorum 🙂

    • Çiğdem Tanker
     21 Aralık 2011 at 8:37 pm
     Yanıtla

     Hatırlatmak zorunda mıydınız 8 Ocak tarihini… ? 😛
     Ülkeler arası beyin fırtınasını da başardık mı bizi kimse durduramayacak sanırım 🙂

     • Mehmet Ali
      21 Aralık 2011 at 8:43 pm

      Once bi canli beyin firtinasi yapalim yuzyuze , sonra ulkeler arasina geceriz . 8 Ocak uzucu bir tarih ama bir yandanda avantaja cevirmek icin firsat . Dont worry Mrs.Tanker 🙂

     • Çiğdem Tanker
      21 Aralık 2011 at 8:46 pm

      Daha yeni başlıyoruz 🙂

 • ece
  27 Aralık 2011 at 11:25 pm
  Yanıtla

  bense sadece yaratıcı düşünceye çok önem verilmediğinden ülkemizde gerilla pazarlamanın olmadığını düşünüyorum tabi bunu yapabilcek yaratıcılığa sahip insan yada firma da olduğunu sanmıyorum ..

  • Çiğdem Tanker
   27 Aralık 2011 at 11:31 pm
   Yanıtla

   Maalesef yorumunuzun doğruluk payı çok yüksek ancak son zamanlarda bu konuda güzel atılımlar yapılıyor diye düşünüyoruz. İleride de gerilla pazarlamanın ülkemizde çok önemli bir boyuta ulaşmasının ümide ile…

  Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  • Müşteri ile “Empati” Yapan Markalar Kazanır!

   Sayın Didem Moralıoğlu’na bu makalesi için ve yazısını yayınlamamıza izin verdiği için teşekkür ederiz. Artık müşterinin kral olduğu bir müşteri ekonomisinde yaşıyoruz. Bu fazla üretim kapasitesinin sonucudur. Yetersiz olan ürünler...
  • Simitçi’den Pazarlama Dersi

   Bana mail olarak gelen bu yazıya bayıldım ve aşağıda sizlerle paylaşmak istedim. Son bir yıldır öğle yemeklerini dışarıda yemek durumunda kaldığımızdan iş yerinden iki ağabeyimle Tunalı civarlarında yemeğimizi yiyor...
  • Saçlarını Dağıtırsın, Rüzgarlara Bırakırsın!

   İsveçli marka Apotek, yeni saç ürününü tanıtmak için “Saçlarını dağıtırsın, rüzgarlara bırakırsın!” şarkısından ilham alarak; Stockholm’deki metro istasyonuna interaktif  bir reklam panosu yerleştirmiş. Panonun içindeki kadın modelin saçları, metronun gelmesiyle beraber uçuşmaya başlıyor. Bu sistem...
  • Satıs ve Pazarlama Arasındaki Farklar

   Pazarlama ihtiyaç yaratır. Satış ise var olan ihtiyacı karşılar. Pazarlamacı net kazanca, Satıcı ise ciroya bakar. Satışın odak noktası üründür, Pazarlamanın odak noktası ise müşteri ihtiyacıdır. Satışta önce ürün...

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır. 

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır.