Dijital PR (Online İtibar Yönetim) Araçları

Dijital PR araçlarını birbirinden ayırmak neredeyse imkansız  çünkü dijital PR  araçlarının hemen hemen hepsi iç içe geçmiş durumda bir bütün şeklinde kullanımı gerektirmektedir. Öncesinde Dijital PR (Online İtibar Yönetimi)...

Dijital PR araçlarını birbirinden ayırmak neredeyse imkansız  çünkü dijital PR  araçlarının hemen hemen hepsi iç içe geçmiş durumda bir bütün şeklinde kullanımı gerektirmektedir.

Öncesinde Dijital PR (Online İtibar Yönetimi) Nedir? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz…

     

Search Engine Optimization ( SEO – Arama Motoru Optimizasyonu )

Arama motoru online bilgi edinmenin en çok kullanılan yoludur. Bir web sayfasında yer alan içeriklerin Google gibi arama motorlarında daha üst sırada çıkabilmesi için yapılan çalışmaların tamamına SEO denir. Keyword (anahtar kelime) optimizasyonu ile haber içeriği yönetimi ise Dijital PR`cıların en çok kullandığı araçlardan biri. Haber içeriklerini yani basın bildirilerini, görselleri, videoları…  kısacası online medyada yer alan bütün bilgileri kapsayabilen bir platformdur. Haber içeriğini optimize etmek, aynı zamanda arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmayı da sağlar. Haber içeriğinde yer almak aynı zamanda gazetecilerin, araştırmacıların, bloggerların ve faaliyet gösterilen sektor ilgililerinin bizi daha kolay bulmasını sağlar.

SEO; içerik oluşturma, içeriklerin siteye doğru bir şekilde yerleştirilmesi için teknik çalışma yapma, sitenin dışarıdan aldığı link sayısını (backlink) artırmak gibi faaliyetlerin bütünüdür. Başarılı bir SEO sadece en üstteki arama sonuçlarında değil aynı zamanda en ilgili olunan noktada karşımıza çıkabilmeli.

Başarılı bir SEO için gerekenler;

-Doğru tasarım, doğru programlama

-Anahtar kelime araştırması ve stratejisi oluşturma

-Anahtar kelimeler kullanılarak siteye sürekli güncel içerikler girmek

-İçerikleri RSS ile sunma, geri linkler alma.

Sosyal Medya:

Web 2.0`ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, çift tarafli ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan medya sistemidir.

Zaman ve mekan sınırlaması olmadan (mobil tabanlı) , paylaşımın, tartışmanın esas oldugu bir insani iletişim şeklidir. Sosyal medya platformlarında insanlarla buluşur ve iletişimde bulunursunuz. İnsanlara yardım eder, yardım alır, sorularına cevap verir ve kendi sorularınızı sorarsınız. Bu bakımdan sosyal medya informal eğitim yollarınından da bir tanesidir. Sosyal medya aynı zamanda “Kullanıcıların Ürettiği İçerik” (user vased content) ve “Müşterilerin Ürettiği Medya” (consumer produced media) kavramlarını da ortaya çıkarmıştır. Bu yapısıyla da ticari plandaki anlamını kazanmıştır. Genellikle geleneksel medya enformasyonunun yayılması için belirli kaynaklara ihtiyaç duyulurken, bilgiyi yayınlamak veya erişmek için sosyal medya göreceli olarak masrafsızdır ve erişim araçları da herkese açıktır.

Bloglar:

Doğru hazırlandığı ve kullanıldığı takdirde bir şirketi blogu çok önemli bir PR aracı olur.

Şirket blogları çoğunlukla şirket web sitesinden daha samimi, daha erişilebilir bulunur (çünkü orada kullanılan dil daha samimidir), tüketicilerinde içerik üretmesine izin verilir ve tüketicilerle daha kolay diyalog kurulur. Web siteleri tek taraflı mesaj kaynağı olarak algılanırken, bloglar özellikle blog yazarları tarafindan, çift taraflı iletişim kanalı olarak görülür.

Diğer dijital varlıklar gibi blog gönderileri (blog post) de arama motoru optimizasyonu ile kolay bulunur ve erişilebilir hale getirilmelidir. Blog sahibi olmak, kanaat önderi olan diğer blog yazarları ile ilişki kurabilmek için de en uygun yoldur.

Kategoriler
Sosyal Medya
1 Yorum
 • Pybealuelia
  25 Şubat 2014 at 11:05 am
  Yanıtla

  Merhaba arkadaslar search engine marketing yapan iyi bir firma ariyorum bana yardimci olurmusunuz.bildiginiz güzel bir web optimization sayfasi varmi.
  bildiginiz iyi bir search engine marketing firmasi varmi.

 • Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  • Snapchat Stories Yenileniyor!

   Snapchat Stories bir kez daha yenileniyor! Eğer sıkı bir Snapchat kullanıcısıysanız, bu yenilikler muhtemelen sizi fazlasıyla mutlu edecek! Snapchat Stories – arkadaşlarınızın son 24 saat içinde neler yaptığını gösteren...
  • Artık Facebook’da Yanıltan Haberler Yer Almayacak!

   Facebook’ta paylaşılan yalan ve yanıltıcı haberler büyük bilgi kirliliğine neden oluyordu. Buna dur denmeliydi ve oldu da… Fake haber sorunu hepimizce malum. İnsan büyük bir heyecanla tıklar ve bir...
  • Twitter’da 140 Karakter Sınırlaması Kalkıyor

   Twitter’da 140 karakter sınırlaması kalkıyor mu? Twitter, 140 karakter sınırı konusunda belki de en radikal değişikliklerden biri için hazırlandığı söyleniyor. Twitter’ın bu denli geniş kitleler tarafından benimsenmesini sağlayan en...
  • Blogger ve Fenomenlere Vergi Zorunluluğu Geliyor!

   Facebook ve Twitter başta olmak üzere Instagram, Tumblr, Pinterest, YouTube gibi sosyal ağlarda çok fazla takipçisi olan fenomenlerin ürün paylaşımından kazandıkları gelirin vergilendirilmesi için çalışma başlatıldı. Ünlü isimler başta...

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır. 

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır.