Mobil Pazarlama Projeleri ile Dikkat Çeken Markalar

Bugün dünyada 2,4 milyar cep telefonu kullanıcısı olduğunu ve her dakika yenisinin eklenerek arttığını biliyor muydunuz? 2010 yılında mobil teknolojisinde Android isletim sistemlerinin ortaya çıkmasıyla, iPad kullanım oranının artmasıyla,...

mobil-pazarlamaBugün dünyada 2,4 milyar cep telefonu kullanıcısı olduğunu ve her dakika yenisinin eklenerek arttığını biliyor muydunuz? 2010 yılında mobil teknolojisinde Android isletim sistemlerinin ortaya çıkmasıyla, iPad kullanım oranının artmasıyla, akıllı telefonlardan internete erişim oranı arttı. Geçen yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 63 milyondan fazla kullanıcı internete erişimi mobil telefonlarından sağladı ve bu sayının gelecekte dünya genelinde yaklaşık 1,7 milyar olacağı belirtiliyor. Şuanda mobil web sayfalarının önemini arttıran mobil telefon kullanıcılarının %30’unun (700 milyondan daha fazla ve daha da fazlalaşmakta) internete telefonları üzerinden bağlanabilmesi.  Bu yüzden mobil web sayfaları geleceğin baskın internet tarayıcısı olacağı gözler önüne serilirken gelecekte mobil web sayfaları zorunluluk haline gelecek hatta yeni bir internet standardı oluşturacak. Bu istatistiklere göre de çoğu şirket mobil web sayfalarına olması gereken önemi göstererek mobil web sayfa çalışmalarına başladı ya da başlama aşamasında.

Tüketici odaklı şirketlerin birçoğu, mobil web sayfalarının interaktif biçimde geleneksel müşteri portföyünün dışına çıkabilme yetisini kabullenmekte. Böylece mobil pazarlamanın odak noktası haline gelen, yeni bir çığır açan ve açmaya da devam edecek mobil web sayfaları, online web sayfalarının öneminin azalmasına sebep olmakta. Bunun en güzel örneği olarak günümüzde Facebook’un bütün ziyaretçi trafiğinin % 25′inin mobil cihazlar üzerinden sağlandığı verilebilir. Neredeyse bütün sosyal medya platformlarının ve e-ticaret sayfalarının mobil web sayfaları oluşturuldu ve oluşturulmaya da devam ediyor. Mobil sosyal medya sayfaları haricinde, e-dergi, gazete ve alışveriş gibi online web sayfalarının, mobil web sayfalarının yapılması şirketlere büyük bir reklam olanağı sağlamakta. Ayrıca mobil sektörde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan mobil web sayfalarının finansal boyutları iyi değerlendirilmeli. Zaten sayfadan elde edilen reklam gelirleri ile giderlerin karşılanacağı ve kara geçileceği şüphesiz…

Gelecekte mobil sektörünün pazar payının günden güne artmasıyla bütün mobil telefonların yerini akıllı telefonlar alacak ve mobil web sayfa tasarımları hayatımızın odak noktası olacak.

Mobil Pazarlama Projeleri ile Dikkat Çeken Markalar 

Maruti Suzuki

Affle ve Artiel sponsorluğunda Maruti Suzuki için hazırlanan mobil pazarlama kampanyası 2010 MMA ödülünü aldı. Hazırlanan kampanyada mobil uygulama içerisinde yer alan Maruti Suzuki ürünlerinin tanıtımı yapılıp kampanyalara SMS ile katılım sağlandı.

IKEA

MMA 2010 en iyi mobil pazarlama ödülünü alan IKEA, gelistirdiği mobil uygulama ile kullanıcılara seçtikleri mobilyaların gerçek boyutlarında kendi evlerinde kamera yöntemiyle nasıl duracağının tespitini yapma imkanı verdi.

SMS Cinema Guide

99000’a mesaj çekilerek nerede, ne zaman, hangi sinema filmi varsa öğrenme ve yer ayırtabilme imkanını sağlayan kampanya MMA 2010 en iyi mobil pazarlama ödülünü aldı.

AndinaTech

 AndinaTech, müsterilerinin, müsteri hizmetleri hakkında düsüncelerini öğrenmek ve kendilerini daha da gelistirebilmek ve tanıtımlarını daha iyi yapabilmek adına sundukları SMS oylaması ile 2010 yılında MMA en iyi mobil pazarlama ödülünü aldı.

Kategoriler
Mobil Yaşam - Mobil Pazarlama
3 Yorumlar
 • Wilhelmina
  24 Kasım 2011 at 1:57 pm
  Yanıtla

  Fianlly! This is just what I was looking for.

 • 2012 Yılı Öncesi Mobil Pazarlama Güncesi « SosyaMobilite Evreni
  13 Aralık 2011 at 1:29 am
  Yanıtla

  […] Mobil pazarlama ile kazananan markaların nasıl kazandığına dair bilgi edinilmesi için “Mobil Pazarlama Projeleri ile Dikkat Çeken Markalar” adlı yazıyı okumanızı tavsiye […]

 • 2012 Yılı Öncesi Mobil Pazarlama Güncesi « SosyaMobilite Evreni
  13 Aralık 2011 at 1:55 am
  Yanıtla

  […] Mobil pazarlama ile kazananan markaların nasıl kazandığına dair bilgi edinilmesi için “Mobil Pazarlama Projeleri ile Dikkat Çeken Markalar” adlı yazımızı okumanızı tavsiye […]

 • Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır. 

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır.