IE9 VE KLAVYE KISAYOLLARI

Internet kullanıcılarının kendilerine biraz daha hız katmaları IE9 ile daha da basitleşti. Örneğin, kullanıcılar tekrar tekrar kullandıkları görevleri klavye kısa yollarına çevirerek kendi iş akış hızlarını kolayca hızlandırabilirler. Kendim...

IE9Internet kullanıcılarının kendilerine biraz daha hız katmaları IE9 ile daha da basitleşti. Örneğin, kullanıcılar tekrar tekrar kullandıkları görevleri klavye kısa yollarına çevirerek kendi iş akış hızlarını kolayca hızlandırabilirler.

Kendim açısından söylemek gerekirse klavye kısa yolları son derece bağımlılık yaratıcı işlevler haline gelmeye başladı ve hemen hemen çoğu reflekslerime eklendi bile 🙂 Kısa yol tuşları, IE9 kullanımıyla kolay bir etkileşim ile daha da basit olunca diğer tarayıcıları kullananlar da IE9 için ayrıca kısa yol tuşları tanımlama yoluna geçeceklerdir.

IE9 Beta, Eylül 2010’da piyasaya sürüldü ve halen zaman zaman yeni güncellemeleri ile kendisini geliştirmeye devam etmekte. Artı özellik olarak bu kısa yolların, çoğu tarayıcı ile ilişkili olması da ayrı bir kullanım zevki yaratıyor. Bu yüzden Internet Explorer 9 klavye kısa yollarından bazılarını öğrenmek birçok kullanıcının işini kolaylaştıracaktır.

Aşağıda kısa yol listesinde bulunan kısa yollardan bazıları emin olun ki hayat kurtarıcı olabiliyor. ( Test ettim ve onayladım 🙂 )

CTRL+L: Adres çubuğuna direk geçişi sağlıyor. Mesela Word’de bir şey yazarken arka planda da IE9 açık ise CTRL+L kısa yolu size fare kullanmadan hız kazandırıyor.

CTRL+E: İnternette arama yapılacağı zaman, arama yapılacak sayfaya gitmeden direkt CTRL+E kısa yolu tuşlandığı zaman sadece aranmak istenilen kelimelerin yazılması yeterli olup araştırmaya hızlı bir şekilde başlanılabilir.

CTRL+J: En son yüklenen dosyaları yüklenen klasöre gitmeden direk tarayıcıda görüntülemeye yarayan CTRL+J kısa yolu.

CTRL+Shift+N: Gizli modda dolaşmayı sağlayan yeni bir pencere açar.

CTRL+M: IE pencere sekmelerinde istenilen sekmeye geçmeyi sağlar. Daha önce seçilen sekmenin de diğer sekme penceresi içerisinde taşınması için de CTRL+Shift+M kısa yolunu kullanmak gerekli.

CTRL+W: Seçilen sekmenin kapatılması sağlanılır. Eğer kapatılan sekme geri alınmak istenirse CTRL+Shift+T kısa yolu kullanılır.

CTRL+(1-…-9): IE penceresindeki sıralı sekmelerin bulunduğu sıraya göre seçilmesini sağlanır.

ALT+N: Bildirim çubuğunu odaklama sağlanır.

CTRL+Shift+L: Kopyalanan metini adres çubuğunda kullanarak arama yapılması sağlanır.

CTRL+Enter: Adres çubuğunda yazılan metinin başına “www” sonuna da “.com” ekler.

CTRL+Shift+Delete:  Göz atma Geçmişini temizleme kutusunu otomatik açar.

IE9’u indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. 🙂 

Kategoriler
Teknoloji
2 Yorumlar
 • Adnan
  24 Nisan 2012 at 3:21 am
  Yanıtla

  Usta çok faydalı oldu. Teşekkür ederim:)

  • Çiğdem Tanker
   26 Nisan 2012 at 4:15 am
   Yanıtla

   Biz teşekkür ederiz 🙂

  Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  • Apple’dan Anneler Günü’ne Özel Video

   Apple, iPhone tanıtım videolarına hız katmış durumda… Ancak bu defa Apple’dan çok özel bir video tanıtımı geldi. Apple’ın iPhone modellerinde en fazla üzerine düştüğü özelliklerin başında kamera donanımı geliyor...
  • Hükümetler, Apple ve Google’a Müdahale mi Ediyor?

   Hükümetler ile dijital sektörün önde gelen teknoloji devleri arasında şifreli sistemler konusunda tartışmalar günümüze damga vurmaya devam ediyor. Apple ile FBI arasında uzun zamandır devam eden, FBI ve beraberinde...
  • Dijital Dönüşüm Zamanı!

   Dijital Dönüşüm Direktörü Turkey platformu ilk toplantısını gerçekleştirdi. Son dönemlerde Dijital Teknoloji temalı birçok toplantı gerçekleşirken geçtiğimiz hafta, Radisson Blu, Istanbul Asia otelde biraraya gelen CDO Turkey üyeleri, Türkiye’nin...
  • 2013′te Dünyada Yapılan Yenilikler: Türkiye “Duble Yol”

   1-) Higgs bozonu(tanrı parçacığı) bulundu. (Avrupa) 2-) Beyin hücrelerinin ölmesini engelleyen protein bulundu.(ABD) 3-) Üç-Boyutlu yazıcı ile canlı kalp ve kulak üretilip canlıya nakledildi çalıştı.(ABD) 4-) Üç-Boyutlu yazıcı ile...

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır. 

  %70 BURSLU

  YAZILIM UZMANLIĞI

  EĞİTİMİ ŞANSI İÇİN BAŞVUR!

  Microsoft Yetkili Eğitim ve Sınav Merkezi

  SmartPro Bilgisayar Akademisi Eğitim Danışmanları

  Ücretsiz Kariyer Koçluğu için sizi arayacaklardır.