“Sosyal Medya Nedir?” Konusuna Kuşbakışı

Kullanıcıların birbirleriyle etkileşimi ve katkıları ile önem kazanan web sitesi ya da uygulamalar bütününe genel olarak sosyal medya denir. Bir web sitesinin ya da uygulamanın sosyal medya olarak düşünülebilmesi...

Kullanıcıların birbirleriyle etkileşimi ve katkıları ile önem kazanan web sitesi ya da uygulamalar bütününe genel olarak sosyal medya denir. Bir web sitesinin ya da uygulamanın sosyal medya olarak düşünülebilmesi için yayıncısı haricinde kullanıcılarının olması, fotoğraf, video, blog gibi paylaşımlara izin verilmesi ve kullanıcılar arasında iletişimin aktif olması gerekmekte.

sosyal medya
1997 yılında kurulan Six Degrees web sitesine sosyal ağların başlangıcı diyebiliriz. Six Degrees’in flört sitesinde ki özelliklerini genişleterek anlık mesajlaşabilme yetisini devreye sokmasıyla ve arkadaşlık listesi oluşturmayı birleştirmesiyle sosyal medyaya ilk adım atılmış oldu. 2002 yılında kurulan Friendster, sosyal ağların daha da yaygınlaşmasını sağladı.2004 yılında sadece Harvard öğrencileri için kurulan Facebook’un, 2006 yılında 80 milyon üzerinde kullanıcıya erişmesiyle sosyal medya akımı daha da canlandı. Youtube ve Flickr gibi sosyal paylaşım sitelerinin aşırı ilgi görmesiyle şirketlerin reklam harcamalarının hemen hemen yarısından fazlasının sosyal medyaya kayması sağlandı.

2004 yılında sadece Harvard öğrencileri için kurulan Facebook’un 2006 yılında 80 milyon üzerinde kullanıcıya erişmesiyle sosyal medya akımı daha da canlandı. Youtube ve Flickr gibi sosyal paylaşım sitelerinin aşırı ilgi görmesiyle de şirketlerin reklam pazarının sosyal medyaya kaydırmasını sağladı.

Sosyal medya, ardı arkası kesilmeyen ve gün geçtikçe daha da çok artan bir oranla gerçek zamanlı içerik paylaşımıyla beraber olağanüstü bir zenginlik üretiyor. İnsanların paylaştıkları içeriklerin başlıkları geçici eğilimlerle zirvede olurken kalıcılığın bir türlü sağlanamadığı görülür. Burada cevaplanmaya çalışılan tek soru eğilimlerin oluşum süreciyle birlikte kalıcılığın nasıl sağlanacağıdır. Başarılı bir kalıcılık sağlamak için belirli bir sosyal medya stratejisine sahip olmak gerekiyor bunun içinde sosyal medya stratejisinin belirlenen mevcut kişisel hedefleri ya da şirket hedeflerini desteklemek amaçlı olması unutulmamalıdır.

Kategoriler
Sosyal Medya
19 Yorumlar
 • Mehmet Ali
  12 Ekim 2011 at 9:59 am
  Yanıtla

  Guzel yazi tebrikler ;). Sosyal Medya hayatimiza cok hizli girdi ve hicte cikicakmis gibi durmuyo.

  • Cigdem Tanker
   12 Ekim 2011 at 10:07 am
   Yanıtla

   Teşekkür ederim 🙂 Sosyal Medya’nın hayatımızdan çıkması demek taş devrine geri dönmek gibi olur… Zaten zaman geçtikçe gelişip büyüyen canlı bir mekanizma ile karşı karşıyayız. Bu yönde kendimizi sürekli geliştirmeliyiz!

 • Mehmet Ali
  12 Ekim 2011 at 10:17 am
  Yanıtla

  Acimasiz oldugu kadar cok guzel bir benzetme tas devri :). Yalniz gecenlerde okudugum bi kitapta artik sosyal medyanin doygunluga ulasmasina cok zaman kalmadigi yaziyordu, tahminim bu Amerika icin gecerli. Bizim daha cok yolumuz oludgunu dusunuyorum. Reklam yapmayi sevmiyorum ama kitabi okumanizi gercekten oneririm “Markaniz icin interneti nasil kullanirsiniz”. Gary Vaynerchuck: sarap satarak 10-20 milyon ciro yapiyor :), ve twitter takipcisi 990.000 civari yanlis hatirlamiyorsam.

  • Cigdem Tanker
   12 Ekim 2011 at 10:27 am
   Yanıtla

   En kısa zamanda kitabı inceleyeceğim. Tavsiye için teşekkür ederim. 🙂

   Benim fikrimce sosyal medyanın doygunluğa ulaşması imkansız. Geçenlerde okumuş olduğum bir makalede de “2014 yılının sonuna kadar Amerika’da basılı gazete yok olacak” deniliyordu…Bakış açısına göre çok değişken bir yapıya sahip sosyal medya. O yüzden her düşünceye açık olduğmu belirtmek isterim 🙂 Ama bir önceki yorumumda dediğim gibi sosyal medya kendi kendini sürekli güncelleyen ve geliştiren bir mekanizma. O yüzden okumuş olduğunuz kitaba katılmadığımı belirtmek zorundayım.

 • Mehmet Sungur
  12 Ekim 2011 at 9:07 pm
  Yanıtla

  Bu yönde kendimizi sürekli geliştirmeliyiz! …diyor Çiğdem hanım!
  —-
  Çok haklısınız Çiğdem hanım; tamamen katılıyorum. Özellikle Türkiye’de alt yapıya ihtiyaç var bu konuda. Sosyal medya nasıl ve kimlerce kullanılmalıdır sorusuna henüz cevap bulunmuş değil. Yasalar 16 yaşından aşağı olanlara izin vermediği halde, ebeveynler bir mahsur görmüyorlar. Ayrıca
  söylenmesi gereken bir başka konu ise; İnternet bilinçli olarak kullanılmadığıdır. Bilgi akımı olan Medya platformu çok değişik amaçlar için kullanılmaktadır. İnsanlarımızın bilgi noksanlığı bazı kazanç peşinden koşanlar için bulunmayan bir “hazine”. İstedikleri bilgiyi almakta zorluk çekmiyorlar; aralarında adres tüccarlığı yapandan alınız da reklam ve istatistikler için her türlü amaçla toplanan bu bilgiler, ne zaman hangi amaçla ve kimler tarafında kullanıldığı meçhul diyebiliriz.

  Sitenizi çok beğendim, başarılar diliyorum!

  Saygılar

  • Cigdem Tanker
   12 Ekim 2011 at 11:55 pm
   Yanıtla

   Öncelikle güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim…

   Yorumunuzla sosyal medya kullanımının öteki yüzünü çok güzel dile getirmişsiniz. Maalesef günümüzde böyle şeyler olabiliyor. Bunları da teknolojinin handikapları olarak görüp aşmak bizim elimizde. Ne kadar çok insanlar bilinçlenirse gelişimin o kadar çok iyi yöne doğru kayacağına inananlardanım.

   Artı olarak ebeveynlerin bu konuda çok fazla söz hakkına sahip olabildiklerini düşünmüyorum çünkü artık okul ortamında bile öğrenciler online bilgi alışverişinde bulunduklarından çocukları gözetim altına alabilmek çok zor maalesef. Bence ( yanlışım varsa düzeltin lütfen ) ebeveynlere bu konuda düşen görev çocuklarını olabildiğince sizin de dediğiniz gibi bilinçlendirmek ve onlarla olabildiğince iletişim içerisinde bulunmak.

   • Mehmet Sungur
    13 Ekim 2011 at 12:39 am
    Yanıtla

    Sevgili Çiğdem hanım,
    Düşüncelerimizde bir fark bulamadığım çok açık. Ebeveynler, ne yazık ki bugünkü iletişim teknolojisini kendi çocuklarından öğreniyorlar. Demektir ki (?) Alt yapımız olmadan üzerimize gelen çok farklı ve detaylı bir iletişim teknolojisi ile karşı karşıyayız. Ancak, ebeveynler çocukları için yeterli zaman ayırıp ve eğitimi genel olarak çocuklarına verebilseler “kiranın” yarısı ödenmiş olur. Öteki yarısını; görsel ve yazılımlı basın üstlenmelidir; “zorunlu” ise devlet bilgilendirebilmek için çaba sarf etmelidir.
    Geleceğimizi bir heves ve merak uğruna heba etmemeliyiz diye düşünüyorum. Ben kesinlikle İnternet veya eş sayılabilen iletişime karşı değilim, aksine… herkes bu teknolojiye sahip olmalıdır diyorum; ancak bilinçli olarak kullanılmasını gönülden arzu ediyorum. Bu güne kadar okul çağında olan çocuklara ebeveynlerinin iznini alarak100 den fazla Bilgisayar hediye ettim; kendim 25 yıldan beri bu teknolojiyi kullanıyorum, hiç bir şikayetim yok. Tek isteğim…dileğim; bilinçli kullanabilmek. Bu bilgilendirmede hepimiz gayret sarf etmeliyiz…bazen umduğumuzu bulamazsak bile…!

    En güzel günlerin refakatçınız olması dileğiyle…

    Sevgiler

    • Cigdem Tanker
     13 Ekim 2011 at 12:45 am
     Yanıtla

     Sayın Mehmet Bey,

     En kısa sürede yorumları sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabilme özelliği eklemek istiyorum… 🙂 Böyle güzel bilinçlendirici yorumlar aldıkça daha çok mutlu oluyorum.
     Belki de yorumlaşmamızdan bir yazı çıkarabilirim izniniz olursa eğer?

     Saygılarımla

     • Mehmet Sungur
      13 Ekim 2011 at 11:58 am

      Sevgili Çiğdem hanım,
      beni mahcup ediyorsunuz. Tabii ki yazışmalarımızdan istediğiniz makaleyi yazabilirsiniz…bilakis memnun olurum. İsterseniz (?) makalenizi Siz yayınladıktan sonra kendi Sitemde yayınlayabilirim; Size ait bir sayfa da açabilirim. Fikirlerimiz ve düşüncelerimiz çok yakın olması beni memnun ediyor.

      Sevgilerimle

      NOT: Sizin Sitenizi önerdiğim siteler listesine eklemek istiyorum…müsaade eder-misiniz?

     • Cigdem Tanker
      13 Ekim 2011 at 12:24 pm

      Ben de çok memnun olurum Mehmet Bey…

      Buyrun, tabii ki önerdiğiniz siteler listesine ekleyebilirsiniz. O zaman en kısa sürede güzel bir makale çalışması ortaya çıkacak 🙂

     • Mehmet Sungur
      13 Ekim 2011 at 11:15 pm

      Çok teşekkür ediyorum, Sitenizi ekleyeceğim. Akıcı kaleminizden yazmak istediğiniz Makalenizi sabırsızlıkla bekliyorum!

      Sevgiler, saygılar… Çiğdem hanım

      NOT: Nasıl bir dış görünüm yazısı istersiniz; isminiz-imi yoksa Site başlığını mı?

 • Morey
  25 Kasım 2011 at 7:41 am
  Yanıtla

  What a joy to find such clear thnkinig. Thanks for posting!

 • Facebook Zaman Tüneli Hakkında Bilinmeyenler | SosyaMobilite
  29 Mart 2014 at 10:28 pm
  Yanıtla

  […] Sosyal medya platformları içerisinde Türkiye’de ki popülerliğini hala koruyan Facebook hakkında bilinmeyenler! […]

 • Popüler Uluslararası Sosyal Paylaşım Siteleri | Sosyamobilite
  29 Mart 2014 at 10:33 pm
  Yanıtla

  […] parçası olmaya başladı bile. 2012 yılına geçiş yapmak üzereyken  Günümüzde sosyal medya platformlarının önemi kullanıcılar arasında kat be kat artmakta ancak çoğu aktif sosyal […]

 • "Evrenden Torpilim Var"ın Yazarı Aykut Oğut ile E-Röportaj
  29 Mart 2014 at 10:37 pm
  Yanıtla

  […] ile şehrin Kundalini Yoga eğitimlerini de başlatmış oldu. Böylece Ayra Şehri bir nevi sosyal platform halini […]

 • Facebook ile Başarı Sağlayan Markalar | Sosyamobilite
  30 Mart 2014 at 1:38 am
  Yanıtla

  […] ve doğru hedef kitle ile buluşturmak adına 33 milyon kullanıcısıyla dünyanın en yaygın Sosyal Medya Platformu Facebook’un rolü çok […]

 • Markaların 2013 Yılı Sosyal Medya Hataları | Sosyamobilite
  27 Nisan 2014 at 3:22 pm
  Yanıtla

  […] Sosyal medya üzerinden bir servis ya da hizmet hakkında bir şikayet almak sosyal medya hatası değildir. Önemli olan bu şikayetin nasıl avantaja çevrileceğidir ancak şikayet eden kişi kendi şikayetinin reklamını satın alır ve birçok kişiye ulaşma yöntemini ele alırsa ve 8 saat boyunca da yanıt alamazsa tabii ki de başarı kaçınılmaz olur. British Airways müşterisi babasının kayıp bavulunun bulunamaması üzerine sorununu Twitter’da paylaştı ve üzerine yazmış olduğu tweetini promote etti (tweetinin binlerce kişiye ulaşmasını sağlayan reklam aracı) ve yaklaşık 76.000 kişi bu yazıyı gördü. Bu tweetin üzerine de British Airways yaklaşık 8 saat sonra yanıt olarak müşteri hizmetlerinin çalışma saatlerini belirtti. Bavulununun bulunmasını isteyen müşteri böyle büyük bir şirketin 7/24 yerine nasıl belirli saatlerde hizmet verebildiğini anlamadığını belirten bir yanıt yazdı. Sosyal medyanın 7/24 yaşayan ve hızlı gelişen bir sistem olduğunu büyük markaların unutmaması gerekiyor… […]

 • Twitter'da Hashtag Kullanım Hataları | Sosyamobilite
  3 Mayıs 2014 at 11:35 am
  Yanıtla

  […] belirlemek büyük bir önem taşımakta… Aslında bu konuya sadece Twitter değil de sosyal medya üzerinde hashtag kullanımı ile de […]

 • Sosyal Medya Eğitimi | SosyaMobilite
  8 Eylül 2015 at 12:58 pm
  Yanıtla

  […] geçebilmesiyle hızlı bir bilgi paylaşımı üzerine kurulmuş platformların bütününe denir. “Sosyal medya nedir?” adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi […]

 • Yanıtla

  *

  *

  İlgili:

  • Snapchat Stories Yenileniyor!

   Snapchat Stories bir kez daha yenileniyor! Eğer sıkı bir Snapchat kullanıcısıysanız, bu yenilikler muhtemelen sizi fazlasıyla mutlu edecek! Snapchat Stories – arkadaşlarınızın son 24 saat içinde neler yaptığını gösteren...
  • Artık Facebook’da Yanıltan Haberler Yer Almayacak!

   Facebook’ta paylaşılan yalan ve yanıltıcı haberler büyük bilgi kirliliğine neden oluyordu. Buna dur denmeliydi ve oldu da… Fake haber sorunu hepimizce malum. İnsan büyük bir heyecanla tıklar ve bir...
  • Twitter’da 140 Karakter Sınırlaması Kalkıyor

   Twitter’da 140 karakter sınırlaması kalkıyor mu? Twitter, 140 karakter sınırı konusunda belki de en radikal değişikliklerden biri için hazırlandığı söyleniyor. Twitter’ın bu denli geniş kitleler tarafından benimsenmesini sağlayan en...
  • Blogger ve Fenomenlere Vergi Zorunluluğu Geliyor!

   Facebook ve Twitter başta olmak üzere Instagram, Tumblr, Pinterest, YouTube gibi sosyal ağlarda çok fazla takipçisi olan fenomenlerin ürün paylaşımından kazandıkları gelirin vergilendirilmesi için çalışma başlatıldı. Ünlü isimler başta...